سطوح زبان و شاخصهای توصیفی آن بر اساس استاندارد CEFR

سطوح زبان چگونه طبقه بندی می شوند؟

منظور از سطوح زبانی طبقه بندی سطح دانش و مهارت افراد در تسلط به مجموعه ای از شاخص ها و مهارتهای ارتباطی در یک زبان است که بر اساس آن می توانیم توانمندی زبان آموزان را در کاربرد زبان و مواجهه با آن مورد ارزیابی قرار دهیم. متداول ترین شاخصهای توصیف کننده سطوح زبانی عبارتند از:

طبقه بندی کلاسیک: بر اساس این طبقه بندی سطوح تسلط زبانی به سه مقطع پایه (Basic)، متوسط (Intermediate)، و پیشرفته (Advanced) تقسیم می شود.

طبقه بندی CEFR (چارچوب مرجع مشترک اتحادیه اروپا): استاندارد بین المللی CEFR برای زبان آموزی سطوح تسلط زبانی را به شش سطح (ِC2 و A1 ، A2 ، B1 ، B2 ، C1)  تقسیم می کند و برای هر سطح شاخص های توصیفی ارائه می دهد که در دنیا شناخته شده و مورد پذیرش است.

شاخصهای توصیف کننده سطوح زبان

هر سطح بر اساس استاندارد بین المللی CEFR (چارچوب مرجع مشترک اتحادیه اروپا) توصیف و شرح مفصلی از آنچه زبان آموزان باید بتوانند انجام دهند را نشان می دهد. همچنین، در دل آن خطوط راهنما و دستورالعمل هایی در خصوص کل ساعات آموزشی مورد نیاز برای تکمیل هر سطح زبانی وجود دارد.

 

جهت آشنایی با شاخصهای توصیف کننده و اهداف یادگیری در هر سطح زبانی می توانید روی هر یک از تقسیم بندی های زیر کلیک نمایید.

آزمون تعیین سطح زبان

آزمون تعیین سطح آنلاین یا حضوری آکادمی زبان گویشور به بهترین شکل ممکن سطح دانش و مهارت زبانی شما را ارزیابی می نماید.

آزمون تعیین سطح ما یکی از دقیق‌ترین و اصولی ترین آزمون‌های تعیین سطح آنلاین و رایگان زبان انگلیسی است که با شرکت در آن می توانید سطح دانش و مهارت زبان انگلیسی خود را محک بزنید و نتیجه را بر اساس شاخصهای توصیفی استاندارد بین المللی CEFR (چارچوب مرجع مشترک اتحادیه اروپا) دریافت نمایید. این ارزیابی به شما نقطه شروع زبان آموزی را به خوبی نشان خواهد داد.

شما همچنین می توانید از توان و تجربه تیم حرفه ای آکادمی زبان گویشور به صورت حضوری جهت ارزیابی سطح زبان انگلیسی کارکنان، مجموعه کاری و سازمان خود کمک گرفته و پس از شرکت در آزمون گواهی سطح مهارت زبان انگلیسی خود را با شرح جزئیات شاخصهای توصیفی CEFR سفارش دهید.

سطح زبانی CEFR A1

در پایان سطح زبان انگلیسی A1 باید بتوانید:
 • عبارات آشنای روزمره و بسیار ساده را درک کرده و از آنها استفاده کنید
 • خود و دیگران را معرفی کنید
 • در خصوص اطلاعات شخصی افراد سوال و جواب انجام دهید (برای مثال در مورد محل زندگی شما، افرادی که می شناسید و چیزهایی متعلق به شماست)
 • در حد پیش پا افتاده با افراد ارتباط زبانی برقرار نمایید، به شرطی که طرف مقابل به آرامی و واضح صحبت کند و در صورت نیاز به شما کمک کند.

اگر می خواهید در مورد اهداف یادگیری سطح زبانی A1 بیشتر بدانید روی گزینه مربوطه کلیک نمایید.

سطح زبانی CEFR A2

در پایان سطح زبان انگلیسی A2 باید بتوانید:
 • جملات و عبارات پرکاربرد مربوط به موضوعات رایج (مثل اطلاعات پیش پا افتاده شخصی و خانوادگی، شغلی، خرید، جغرافیای محل) را درک کنید
 • در خصوص فعالیتهای ساده و روزمره که نیازمند تبادل اطلاعات ساده و مستقیم است ارتباط زبانی برقرار نمایید
 • به شکلی ساده جنبه هایی از پیشینه خود و یا موضوعاتی را که در لحظه پیش می آید توصیف کنید

اگر می خواهید در مورد اهداف یادگیری سطح زبانی A2 بیشتر بدانید روی گزینه مربوطه کلیک نمایید.

یک دوره آموزشی انتخاب کنید

دوره های آموزشی ما مختص به شما و متناسب با نیازهای زبانی شما طراحی و تدوین می شوند. جلسات آموزشی نیز به صورت آنلاین یا حضوری با یکی از اساتید زبان برگزار می‌ گردد که بعد از اتمام هر جلسه به شما بازخوردهای ارزشمندی جهت تقویت مهارتهای زبانی و ایجاد حس اعتماد به نفس برای برقراری ارتباط زبانی در موقعیتهای مختلف اجتماعی و کاری داده خواهد شد. 

شما با انتخاب یکی از دوره های آموزشی ما می توانید به شکلی ساده، علمی و کاربردی خود را برای تعامل ثمربخش در مناسبات تجاری بین الملل (Business English)، کسب صلاحیت و مدارک مورد نیاز در آزمونهای معتبر بین المللی (Exam Preparation)، و تقویت مهارتهای زبان انگلیسی عمومی (General English) آماده نمایید.

سطح زبانی CEFR B1

در پایان سطح زبان انگلیسی B1 باید بتوانید:
 • نکات اصلی مربوط به موضوعات آشنا را که معمولاً در محیط کار، مدرسه، تفریح، و غیره با آن مواجه می شوید را درک کنید
 • به خوبی از عهده بیشتر موقعیتهایی ارتباxی که احتمالاً حین سفر در یک کشور انگلیسی زبان پیش خواهد آمد برآیید
 • محتوای زبانی مرتبط و منسجم در خصوص موضوعاتی که برای شما آشنا یا مورد علاقه شخصی شما هستند تولید کنید
 • تجارب، اتفاقات، رویاها، امیدها و آرزوهای خود را توصیف کرده و بطور خلاصه دلایل و توضیحات لازم برای تبیین دیدگاه ها و برنامه های خود را ارائه نمایید

اگر می خواهید در مورد اهداف یادگیری سطح زبانی B1 بیشتر بدانید روی گزینه مربوطه کلیک نمایید.

سطح زبانی CEFR B2

در پایان سطح زبان انگلیسی B2 باید بتوانید:
 • ایده های اصلی متون دشوار پیرامون انواع متنوعی از موضوعات، از جمله مباحث فنی حوزه تخصصی خود را درک کنید
 • با میزانی از روانگویی (Fluency) و پاسخهای خودجوش که تعامل زبانی معمول را با گویشوران بومی زبان ممکن می کند، بدون ایجاد زحمت برای هر کدام از طرفین مکالمه ارتباط زبانی برقرار نمایید
 • محتوای زبانی مشخص و با ذکر جزئیات را در خصوص طیف وسیعی از موضوعات تولید کرده و دیدگاه خود را درباره موضوعات مورد بحث با شرح مزایا و معایب وجوه مختلف توضیح دهید

اگر می خواهید در مورد اهداف یادگیری سطح زبانی B2 بیشتر بدانید روی گزینه مربوطه کلیک نمایید.

گواهینامه صلاحیت زبانی

پس از شرکت در دوره ها و آزمونهای زبانی آکادمی زبان گویشور، شما می توانید گواهینامه شرکت در دوره و آزمون، و نیز گواهینامه صلاحیت مهارت زبان انگلیسی خود را سفارش دهید. این مدارک به نوعی نتایج زبان آموزی و ارزیابی شما را تجزیه و تحلیل نموده و نشان دهنده سطح دانش و مهارت شما در زبان انگلیسی است.

دوره ها و آزمونهای ارزیابی آکادمی زبان گویشور بر اساس استانداردهای روز دنیا و همچنین نیازهای زبانی زبان آموزان عزیز طراحی و اجرا می شود و بر همین اساس در هر نقطه از دنیا و نسبت به هر منبع آموزشی استاندارد بین المللی قابل ترازبندی می باشد. 

گواهینامه ها در قالب فایل pdf، از طریق ایمیل یا سایر راه های ارتباطی ظرف مدت 3 روز تا حداکثر یک هفته پس از ارسال درخواست و پرداخت هزینه های مربوطه صادر می گردد.

سطح زبانی CEFR C1

در پایان سطح زبان انگلیسی C1 باید بتوانید:
 • طیف وسیعی از متون دشوار و طولانی را بخوانید و درک کنید و معانی ضمنی و پنهان آن را دریابید
 • با روانگویی (Fluency) کامل و در لحظه بتوانید نظرات خود را بیان کنید، بدون اینکه خیلی دنبال یافتن عبارات و کلمات مناسب بگردید
 •  از زبان بطور منعطف و مؤثر برای مقاصد اجتماعی، دانشگاهی (آکادمیک) و شغلی (حرفه ای) استفاده نمایید
 • محتوای زبانی مشخص، خوش ساخت، و با ذکر جزئیات را در خصوص موضوعات دشوار و پیچیده ضمن داشتن کنترل کامل بر استفاده از الگوهای ساختاری، عناصر ربطی، و سایر ابزار ایجاد انسجام متنی و معنایی، تولید نمایید

اگر می خواهید در مورد اهداف یادگیری سطح زبانی C1 بیشتر بدانید روی گزینه مربوطه کلیک نمایید.

سطح زبانی CEFR C2

در پایان سطح زبان انگلیسی C2 باید بتوانید:
 • تقریباً هر آنچه را که می شنوید یا می خوانید، بفهمید
 • اطلاعات دریافتی از منابع گفتاری یا نوشتاری را به خوبی خلاصه کنید و دلایل و استدلالهای مورد استناد را به شکلی منسجم بازسازی و ارائه نمایید 
 • با روانگویی (Fluency) کامل و در لحظه و بطور دقیق بتوانید نظرات خود را به خوبی بیان کنید، به نحوی که ظرایف معنایی خاص را حتی در موقعیتعای بسیار پیچیده نیز از هم تمایز دهید

اگر می خواهید در مورد اهداف یادگیری سطح زبانی C2 بیشتر بدانید روی گزینه مربوطه کلیک نمایید.

شاخصهای توصیف کننده سطوح زبانی انگلیسی ما برگرفته از استاندارد بین المللی CEFR (چارچوب مرجع مشترک اتحادیه اروپا) است که توسط شورای اروپا (2001) در باب یادگیری، آموزش، و ارزیابی زبانهای مختلف تهیه و معرفی شده است.