آزمون تافل به دو نوع آزمون ‌تافل iBT وPBT  تقسیم می‌شود.

الف: آزمون ‌تافل PBT  

این نوع آزمون تافل از سال ۱۹۶۴ تا ۲۰۱۷ به­صورت کاغذی برگزار می‌شد و در حال حاضر فقط در برخی کشورها و برای برخی از موارد ویژه برگزار می‌شود. برای مثال در کشور ایران، این مدل از آزمون تحت عناوین آزمون تافل دکتری برای تایید دانش زبان انگلیسی دانشجویان مقطع دکتری در تمام دانشگاه­ها با عناوین آزمون تافل دکتری، EPT – UTEPT – MSRT – TOLIMO و غیره برگزار می­گردد که در همین خصوص آکادمی زبان گویش­ور، دپارتمان تخصصی مربوط به این گروه از آزمونها را طراحی کرده و با همکاری اساتید مجرب و جزوات انحصاری تافل دکتری اقدام به برگزاری دوره­های آمادگی آزمونهای آکادمیک زبان انگلیسی (تافل دکتری) کرده است.

آزمون کاغذی ‌تافل (PBT) شامل سه بخش شنیداری، گرامر و کاربرد زبان انگلیسی، و خواندن است. در بخش شنیداری، شرکت­کنندگان باید به چند فایل صوتی گوش دهند و به سوالات مربوط به آنها پاسخ دهند. در بخش گرامر و کاربرد زبان انگلیسی، شرکت­کنندگان باید به سوالات مربوط به قواعد گرامری و استفاده از زبان انگلیسی پاسخ دهند. در بخش خواندن، شرکت­کنندگان باید چند متن با سطوح زبانی مختلف را مطالعه کنند و به سوالات مربوط به آنها پاسخ دهند. در آزمون ‌کاغذی تافل بخش نوشتاری وجود ندارد.

ب: آزمون تافل iBT

برگزاری این نوع آزمون تافل از سال 2005 میلادی آغاز گردید و در حال حاضر بیشترین رواج و محبوبیت را دارد. آزمون اینترنتی ‌تافل (iBT) به صورت آنلاین برگزار می‌شود و شامل چهار بخش شنیداری، گفتاری، خواندن، و نوشتاری است. در بخش شنیداری، شرکت­کنندگان باید به چند فایل صوتی گوش دهند و به سوالات مربوط به آنها پاسخ دهند. در بخش گفتاری، شرکت­کنندگان باید به تعدادی سوال درباره موضوعات مختلف پاسخ دهند و همچنین یک سخنرانی در مورد یک موضوع خاص ارائه نمایند. در بخش خواندن، شرکت­کنندگان باید چند متن با سطوح زبانی مختلف را مطالعه کنند و به سوالات مربوط به آنها پاسخ دهند. در بخش نوشتاری، شرکت­کنندگان باید یک مقاله در حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلمه را در مورد یک موضوع خاص بنویسند.

آزمون تافل iBT شامل چهار بخش شنیداری، گفتاری، خواندن، و نوشتاری است. در زیر جزئیات هر بخش را برای شما توضیح می‌دهیم:

 


 

  1. بخش شنیداری

در این بخش شما به چند فایل صوتی گوش می‌دهید و به سوالات مربوط به آنها پاسخ می‌دهید. هر فایل صوتی تقریباً ۳ تا ۵ دقیقه طول می­کشد و پس از شنیدن هر فایل از شما تعدادی سوال پرسیده می‌شود که باید به آنها پاسخ دهید. در این بخش ممکن است فایل‌های صوتی مختلفی از قبیل مکالمات دونفره، سخنرانی، داستان و غیره در نظر گرفته شده باشد.

  1. بخش گفتاری

در این بخش شما ۶ سوال مختلف را پاسخ می‌دهید: ۴ سوال مربوط به یک موضوع خاص و ۲ سوال درباره سخنرانی شما در مورد یک موضوع خاص است. در سوالات مربوط به موضوع، به شما یک موضوع خاص داده می‌شود و شما باید در مورد آن صحبت کنید. در سوالات مربوط به سخنرانی، به شما یک موضوع خاص داده می‌شود و شما باید در مورد آن یک سخنرانی بلند ارائه کنید.

  1. بخش خواندن

در این بخش شما به چندین متن مختلف با سطوح مختلف گوش می‌دهید و به سوالات مربوط به آنها پاسخ می‌دهید. هر متن حدود ۷۵۰ تا ۸۰۰ کلمه دارد و پس از خواندن هر متن، به شما چندین سوال پرسیده می‌شود که باید به آنها پاسخ دهید.

  1. بخش نوشتاری

در این بخش شما باید یک مقاله با حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلمه در مورد یک موضوع خاص بنویسید. موضوع مقاله به شما داده می‌شود و شما باید پس از خواندن متن، نوشتن یک مقاله منسجم و مرتبط با موضوع داده شده را به انجام برسانید.

در مجموع، زمان آزمون تافل iBT حدود ۴ ساعت می‌باشد. همچنین، نمره آزمون تافل iBT بین ۰ تا ۱۲۰ است که از آنها ۳۰ نمره برای هر بخش تعلق می‌گیرد.

در همین خصوص آکادمی زبان گویش­ور، دپارتمان تخصصی مربوط به آزمونهای بین­المللی را طراحی کرده و با همکاری اساتید مجرب و جزوات انحصاری اقدام به برگزاری دوره­های تخصصی آمادگی آزمون اینترنتی تافل نموده است. علاقه‌مندان به شرکت در این دوره­ها می­توانند با مشاورین آکادمی زبان گویش­ور تماس گرفته و سوالات خود را مطرح و راهنمایی لازم را دریافت نمایند.